I've had people ask me how much I would pay for certain items, what a good stock up price is, etc. I think this will help give an idea of what I might stock up on, if it were a need in my household.
Kroger
Ground Chuck $1.88/#
Kroger Cheese, 16 oz. $2.50
Softsoap Hand Soap $.88
-$.50/1 All You March issue
-$.40/1 here
=FREE - $.08!!
Find my full Kroger post for this week here.
***
Meijer
Tyson Boneless Skinless Chicken Breast or Tenderloin, 40 oz. bag (frozen) $4.29
Pork Spareribs $1.89/#
Ground Round $1.99/#
Johnsonville Breakfast Sausage Links or Patties $2.00
-$.55/1 1/17 SS insert or here
USE WITH $1.00/1 Meijer Mealbox
=$.45!!
Hellman's Mayo $2.49
-$.50/1 1/31 RP insert (use 2)
USE WITH $2.00/2 Meijer coupon from ad
=$.49!!
Del Monte Tomatoes $.99
-$1.00/4 2/7 RP insert
-$.25/1 Meijer Mealbox (use 4)
=$.49 ea.
Softsoap, 7.5 oz. $1.00
-$.50/1 All You March issue
=FREE!!
all Laundry Detergent, 100 oz. $6.99
-$2.00 2/7 RP insert
=$4.99
Find my full Meijer post for this week here.
***
Giant Eagle Prices valid through 2/3/10
Pepsi or Mountain Dew, 24 packs $6.00 ea.
*$2.00 off instantly WHEN you buy 2 = 2/$10 ($5.00 ea.)
Bar S Franks $1.00
-$1.00/2 here
=$.50 ea. when you buy 2
Daisy Sour Cream $1.50
-$.50/1 1/31 SS insert
=$.50
Bird's Eye Vegetables $1.00
-$.35/1 1/10 SS (expires 2/7/10)
=$.30
Dixie Plates, Bowls $2.00
-$.55/1 1/24 RP insert
=$.90
Crest Toothpaste $1.67
-$.75/1 1/17 P&G insert
=$.17
Find my full Giant Eagle post here.
No comments:
Post a Comment